Наричана е още Голяма задушница или Задушница преди Великия пост.
В православната традиция съществуват дни, в които се поменават починалите. Известни са като Задушница.
Голяма Задушница е подвижен празник. Тази година Вселенска Месопусна задушница се отбелязва на 6-ти март. „Вселенска“ е, тъй като се извършва от цялата Православна църква. „Месопусна“, защото се отбелязва в съботния ден, срещу Неделя Месопустна (или Месни заговезни) – седмицата преди Великия пост.
На Голяма задушница православните християни извършват помен в чест на починалите си роднини, както и на близки, починали внезапно или в самота. Българската традиция включва да се приготви “коливо” – варено, подсладено жито, както и подаване на хляб и вино.
Посещава се църква, където се отслужват общи панахиди, запалват се свещи за упокой, записват се имената на починалите, за да се споменат от свещеник в заупокойна служба. Носи се храна за подаване. Духовникът прекадява и освещава поменната трапеза. Християните прочитат молитва за починалите и раздават подготвената от тях храна на бедни и познати като милостиня за душите на покойните.
След църква, православните християни посещават гробовете на починалите си близки, за да запалят свещ и да се помолят за душите им. Полагат и грижи за гробното място – прекадяват го и го почистват от трева, полагат или засаждат цветя, за да не изглежда то забравено и занемарено. Раздават храна на познати и непознати. Свещеник може да извърши парастас на гроба, да го прелее с вода и червено вино. Според православния канон, поставянето на храна на гроба на покойника е погрешно! Библията го отрича. Храната на гроба няма да бъде „изядена“ от покойника, а от бездомните кучета, като по този начин гробовете се оскверняват.